Pētījums par personalizētā dzemdes kakla vēža skrīninga pieņemamību Latvijā

Dzemdes kakla vēzis ir viens no izplatītākajiem ļaundabīgajiem audzējiem sievietēm pasaulē, kas katru gadu skar vairāk nekā pusmiljonu sieviešu. Latvijā dzemdes kakla vēzis ir otrs izplatītākais ļaundabīgais audzējs sievietēm vecumā līdz 45 gadiem. Katru gadu Latvijā no dzemdes kakla vēža mirst aptuveni 110 sievietes.

Nozīmīgākais dzemdes kakla vēža attīstības riska faktors ir inficēšanās ar augsta riska cilvēka papilomas vīrusu (CPV) un tā ilgstoša noturība, kas izraisa ilgstošas patoloģiskas izmaiņas epitēlijā. Tā rezultātā var attīstīties ļaundabīgs audzējs. Dzemdes kakla vēža attīstības riska faktori ir arī smēķēšana, alkohola lietošana, nepiedalīšanās dzemdes kakla vēža skrīningā un novājināta imūnsistēma, piemēram, HIV infekcijas vai imūnsupresīvo medikamentu lietošanas dēļ.

Viens no svarīgākajiem dzemdes kakla vēža profilakses pasākumiem ir skrīnings, ko Ziemeļvalstīs izmanto kopš pagājušā gadsimta 60. gadiem. Dzemdes kakla vēža skrīnings Latvijā tiek organizēts kopš 2009. gada. Patlaban Latvijā katrai sievietei vecumā no 25 līdz 29 gadiem reizi trīs gados, bet no 30 līdz 70 gadiem – reizi piecos gados tiek nosūtīta uzaicinājuma vēstule piedalīties dzemdes kakla vēža skrīningā.

Lielākā daļā sieviešu, kuras piedalās dzemdes kakla vēža skrīningā ir veselas, tas nozīmē, ka viņām ir zems cilvēka papilomas vīrusa inficēšanās vai pirmsvēža izmaiņu attīstības risks. Šī brīža pierādījumi ļauj izvirzīt hipotēzi, ka valsts varētu gūt labumu, pārejot no “viens izmērs der visiem” masveida skrīninga pieejas, kas bieži vien rezultējas ar pārmērīgu iedzīvotāju skrīnēšanu, uz personalizēto dzemdes kakla vēža skrīninga programmu.

Personalizētajam dzemdes kakla vēža skrīningam ir daudz izaicinājumu. Lai veiktu personalizēto skrīningu, ir nepieciešams zināt individuālo riska līmeni, kas nozīmē, ka vispirms ir jānosaka sievietes dzemdes kakla vēža attīstības risks un, pamatojoties uz to, jānosūta uzaicinājums uz skrīningu.

Ļoti svarīgi ir saskaņot izmaiņas skrīningā ar visām iesaistītajām pusēm – lēmumu pieņēmējiem, veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem un sievietēm, kuras ir skrīninga mērķa grupā. Ikvienam ir jāsaprot personalizētā skrīninga iespējas un skrīningam ir jābūt pieņemamam visiem.

Plānotais pētījums ir daļa no Igaunijā, Latvijā, Lietuvā un Norvēģijā veiktā projekta “Dzemdes kakla vēža ierobežošana: inteliģenti un personalizēti risinājumi vēža skrīningam”, kuru vada Tartu Universitāte. Pētījuma mērķis ir noskaidrot, vai un kādos aspektos personalizētais dzemdes kakla vēža skrīnings ir pieņemams sievietēm, kuras ir skrīninga mērķa grupā Latvijā.

Laika posmā no 2023. gada aprīļa līdz maija beigām aicinām pētījumā piedalīties Latvijas sievietes, kuras ir skrīninga mērķa grupā. Ar dalībniekiem plānots veikt individuālas intervijas ar aptuveno ilgumu līdz vienai stundai. Lai nodrošinātu pētāmās personas kopīgotās informācijas konfidencialitāti, informācija, kas ļauj identificēt pētījumā iesaistīto sievieti (personas identifikācijas kods, adrese, vārds), netiks apkopota un glabāta.

Mēs uzskatām, ka pētījuma rezultāti būs izmantojami, lai nodrošinātu personalizēta dzemdes kakla vēža skrīninga izstrādi un ieviešanu.