Lietuvoje atlikamas tyrimas dėl gimdos kaklelio vėžio patikros pagal riziką priimtinumo
Gimdos kaklelio vėžys yra vienas dažniausių moterų piktybinių navikų pasaulyje, juo kasmet suserga daugiau nei pusė milijono moterų.
Svarbiausias gimdos kaklelio vėžio išsivystymo rizikos veiksnys yra užsikrėtimas didelės rizikos žmogaus papilomos virusu (ŽPV) ir jo išlikimas ilgą laiką, sukeliantis ilgalaikius patologinius gimdos kaklelio epitelio pokyčius, kurių galutinis rezultatas gali būti piktybinio naviko atsiradimas. Be to, gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai yra rūkymas, alkoholio vartojimas, nedalyvavimas gimdos kaklelio vėžio patikrose ir susilpnėjusi imuninė sistema (vaistai, ŽIV infekcija).
Vienas svarbiausių būdų apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio yra patikra. Dauguma moterų, dalyvaujančių atrankoje, yra sveikos ir neturi didelės rizikos ŽPV infekcijai ar ikivėžiniams pakitimams gimdos kaklelyje. Gimdos kaklelio vėžio rizika pagrįsta patikra gali būti veiksmingesnė ir padėti sutaupyti laiko bei išlaidų. Rizika pagrįstas principas reiškia, kad „vienas dydis tinka visiems“ pakeičiamas patikra, pritaikyta kiekvienos moters individualiai rizikai. Mokslinėje literatūroje toks metodas vertinamas vis palankiau.
Tačiau atliekant rizika pagrįstą patikrą kyla daug iššūkių. Rizika pagrįstai patikrai reikia žinoti individualų rizikos lygį, o tai reiškia, kad pirmiausia turi būti nustatyta kiekvienos moters gimdos kaklelio vėžio rizika ir pagal tai siunčiami kvietimai patikrai.
Labai svarbu patikros pokyčius derinti su visomis dalyvaujančiomis šalimis – sprendimų priėmėjais, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais ir patikrai kviečiamomis moterimis. Kiekvienas turi suprasti rizika pagrįstos patikros galimybes ir šis metodas turi būti priimtinas visiems.
Planuojamas tyrimas yra dalis Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Norvegijoje vykdomo projekto “Link gimdos kaklelio vėžio suvaldymo: intelektualūs ir personalizuoti sprendimo vėžio stebėsenai”, kuriam vadovauja Tartu universitetas (Estija) ir kuriuo siekiama išsiaiškinti, ar ir kokiu būdu rizika pagrįstos gimdos kaklelio vėžio patikros modelis yra priimtinas tikslinės patikros grupės moterims Lietuvoje.
2023 m. kovo – gegužės mėnesiais tyrime kviečiame dalyvauti Lietuvos moteris, kurios yra tikslinės atrankos grupės dalis. Norėtume atlikti individualius pokalbius su dalyviais, kurių apytikslė trukmė – iki vienos valandos. Siekiant užtikrinti tiriamojo dalijamos informacijos konfidencialumą, informacija, leidžianti identifikuoti tyrime dalyvaujančią moterį (identifikavimo kodas, adresas, vardas), nebus renkama ir nesaugoma.
Manome, kad mokslinių tyrimų rezultatai gali būti naudojami kuriant individualizuotas / optimalias gimdos kaklelio vėžio prevencijos intervencijas (įrodymais pagrįstą sprendimų priėmimą).